Kiirlaenude puhul arvatakse tihti, et see toob endaga kaasa vaid liialt kõrged kulutused ning seda, et sellise laenu taotlemine on justkui halb mõte. Tegelikult on kiirlaen üks populaarsemaid laenutooteid Eestis ning mugav variant saamaks tagatiseta laenu just sel hetkel kui seda vaja on ning kiiresti. Siinkohal toomegi välja erinevad kiirlaenude omadused ning tingimused, samuti selle, miks ja kuidas seda taotleda tasub.
Kiirlaenu iseloomustab fakt, et selle saab väga kiiresti kätte, samas kaasnevad sellega ka lühemad tähtajad või laenu tagasimakseperioodid ning kiirlaenu antakse pigem väiksemates summades. Tänaseks on enamus laenuandjaid teinud laenu saamise võimalikult lihtsaks, ehk kiirlaenu saate taotleda enamasti läbi interneti, ilma, et peaksite kusagile kohale minema (seda loomulikult juhul, kui teil on võimalik ennast digitaalselt identifitseerida).
Kiirlaen võib teid hästi aidata just sellistel juhtudel, kui vajate väikest summat, näiteks 50-100 eurot , et osta midagi soodsat, või näiteks kulutada mõnisada eurot arvuti parandamisele, kuna teil on seda ilmtingimata töötamiseks vaja.
Samuti on kiirlaenude puhul teada, et nende laenuintressid on märgatavalt kõrgemad, kui seda teiste laenude puhul, aga see ongi selle „kiiruse” hind, kuna laen väljastatakse kiirelt ning ilma tagatiseta. Just viimasena mainitud fakt, et kiirlaen on tagatiseta laen tähendab, et laenuandja risk laenu andes on kõrge, mida kompenseeritaksegi suurema intressiga.
Kokkuvõttes on tagatiseta laen isikule, kes soovib laenu võtta parem, kuna ta ei pea riskima oma vara kaotamisega, juhul kui peaksid tekkima mistahes põhjustel makseraskused.
Kiirlaenud on finantsteenused, mille krediidikulukus kõigub sõna otses mõttes seinast seina. Odavaima ja kalleima laenu hinnavahe võib olla aastase laenulepingu puhul lausa mitusada eurot. Seetõttu on laenupakkumiste omavaheline võrdlus enne lepingu allkirjastamist lausa kohustuslik. Võrdlemise puhul on peamiseks märksõnaks KKM ehk krediidi kulukuse määr. KKM võtab arvesse kõiki laenuga seonduvad kulusi nagu näiteks intress, lepingutasu, haldustasu jne. Lubatud maksimaalne KKM on pandud paika Eesti Panga poolt ning on 2021. a jaanuarikuu seisuga 60,27% aastas. Siit soovitus: proovi leida laenupakkumine, mille KKM on alla 20% - nii võid olla kindel, et said turult pigem soodsa pakkumise.
Kiirlaenude taotlemisprotsess on tõeliselt lihtne. Selleks, et taotleda kiirlaenu, peab täitma laenutaotluse laenuandja kodulehel ning see ongi kõik. Kui soovite saada positiivse vastuse laenutaotlusele, peaks teil kindlasti olema igakuine püsiv sissetulek nagu palk, pension või mõni toetus ning positiivne majanduslik olukord. Kindlasti ei tohiks laenu taotlejal olla maksehäireid laenuandjate poolt kasutatud maksehäireteregistris, vastasel juhul teile kiirlaene ei väljastata.
Enamus laenupakkujate juures on teil võimalik taotleda kiirlaen isegi oma kodust kordagi lahkumata. On laenupakkujaid, kes pakuvad isikutuvastust läbi veebikaamera ning võimalust allkirjastada laenutaotluse või laenulepingu digitaalselt.
Tänu sellele ongi kiirlaenude taotlemine enamasti väga lihtne ning kiire. On ka laenupakkujaid, kelle juures pole võimalik veebipõhiselt ennast identifitseerida ning sellistel juhtudel peab laenu taotleja minema näiteks Omnivasse või laenufirma kontorisse ise kohale.
Isikutuvastus on kiirlaenu taotlemisel oluline, kuna ilma selleta laenuandjad teile laene ei väljasta.
Kui teil on olnud maksehäired maksehäireregistris, aga tegu on näiteks mõne unustatud arvega, või olete tänaseks päevaks maksevõimeline ning suudate seda laenufirmale tõestada, võib juhtuda, et teile antakse kiirlaenu olenemata maksehäiretest.
Kuigi, kiirlaene iseloomustavad lühikesed tagasimakseperioodid (nagu nimigi viitab), võivad need ikkagi ulatuda mitmete aastateni (nt 3-5 aastat). Peaksite teadma, et kiirlaenu taotlemine ei mõjuta otseselt teie võimekust taotlemaks teisi laenutooteid (nagu kodulaen või hüpoteeklaen), kuid soovides võtta näiteks kodulaenu, aga makstes veel tagasi vana kiirlaenu, liigitatakse teie kiirlaenude tagasimaksed kulude juurde, mis võib pärssida teile antavat kodulaenu summa suurust.